sobota, 13 października 2012

Jak i kiedy posadzić drzewo - czereśnię?

Jest środek października, przymrozków jeszcze nie ma - więc mamy idealny moment na sadzenie drzew. Dziś na mojej działce została posadzona czereśnia Vega. Czereśnia Vega ma luźną koronę, która w przyszłości da miły cień. Drzewo jest wytrzymałe na mróz i nie jest podatne na choroby. Czereśnia Vega owocuje regularnie i obficie. Oto kilka zdjęć z procesu sadzenia drzewa:
Drzewko kupione w OBI za około 30zł. Wysokość około 170 cm..
młode drzewo czereśnia vega

Miejsce. Należy się rozejrzeć dookoła i przemyśleć dobrze tę kwestię. Miejsce powinno być dobrze nasłonecznione. Należy również wybiec myślami w przód i zastanowić się - czy w tym miejscu nie planujemy czegoś innego.
Jak i kiedy posadzić drzewo - czereśnię


Pod drzewo należy wykopać dołek - odpowiednio duży. Wkładamy roślinę i przysypujemy ziemią. Wkładając roślinę należy dobrze się zastanowić na temat kierunku rozwoju gałęzi. Kupując takie drzewko już widać, w którym kierunku będą rosły gałęzie. Ustawmy je tak by było nam w przyszłości z tym drzewem wygodnie.
Dobrze jest na tę okazję dokupić trochę lepszej ziemi. Może być to uniwersalna ziemia. Posadzone drzewo należy obficie podlać.

sadzenie drzewa czereśnia

sadzenie drzewa czereśnia

sadzenie drzewa czereśnia

wtorek, 9 października 2012

Kwitnący kaktus Echinopsis - zdjęcia, galeria

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z kwitnącym kaktusem Echinopsis. Kwitnięcie kaktusa było bardzo spektakularne. Kaktus ma już wiele lat. Kwitnie raz do roku, dość regularnie. Kwiat utrzymał się 1,5 dnia.
Zdjęcia z 1 dnia - wykonane koło godziny 20.
kwitnący kaktus echinopsis

środa, 26 września 2012

Ogródek ziołowy w domu


Nadchodzi jesień, i sezon działkowy powoli się kończy. Wraz z jesienią też kończy się sezon ogrodowy. Na jesień i zimę, należy przygotować wiele roślin ogrodowych. Aby nie zapaść się w długi ogrodniczy zimowy sen zachęcam do zakładania ogródków ziołowych w twojej własnej kuchni. Przez cała zimę będzie cieszyć oko swym wiosennym wyglądem i pięknym, świeżym zapachem.


hodowla mięty w domuDomowa hodowla ziół staje się coraz bardziej popularna, a co za tym idzie, łatwo zaopatrzyć w niezbędne sprzęty i akcesoria. Przede wszystkim ważne są dobre doniczki, najlepiej gliniane. Zaleca się, aby każdy krzaczek ziołowy miał swoją oddzielną doniczkę, choć nie raz widziałam domowe ogródki ziołowe w formie jeden kwadratowej glinianej donicy. Unikaj doniczek z tworzywa, bo mogą one zawierać ołów, który może być akumulowany przez rośliny (rośliny mają zdolność fitoremediacji i akumulacji metali ciężkich, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia). Następnym krokiem jest pozyskanie sadzonek lub ziół. 

Polecam jednak sadzonki, są nieco droższe, ale nie musimy się martwić czy rośliny wyrosną z nasion. Najlepiej poprosić ogrodnika, by zasadził nam sadzonki w naszych doniczkach, lub poproś o wskazówki, jeżeli będziecie to robić sami. Spytajcie o ziemię, częstotliwość podlewania konkretnych ziół, oraz jakie nasłonecznienie wymaga dana roślinka. Najczęściej zioła uwielbiają słońce, ale uwaga, nie bezpośrednie. Unikajmy ostrego słońca, polecam okna wschodnie lub zachodnie, z taką  ekspozycją słoneczną byłoby idealne. Nie należy przelewać sadzonek, sprawdzaj palcem wilgotność ziemi na głębokości 1 - 2 cm.

doniczka do ziół
To wszystko ogólne zasady, z którymi praktycznie każdy sobie poradzi, jeżeli tylko będzie pamiętał o swoim ogródku. Większym problemem są szkodniki. Małe roztocza, które mieszkają nawet w najczystszych mieszkaniach (tetranychidae) mogą zainteresować się naszym ogródkiem. Na szczęście wystarczy tylko spryskać delikatnie krzaczki ziół zwykłą wodą (2 – 3 razy dziennie, na przykład przy robieniu kawy, lub posiłków). Zwróćcie uwagę, żeby spryskać również łodygi i pod listkami.  

 Jeżeli zdecydujemy się kupić gotowe sadzonki, to pamiętajmy, że gwałtownie zmieniamy warunki roślinie stawiając je w naszym mieszkaniu. Jesienią i zimą grzejniki pracują i zaczyna się robić w mieszkaniach ciepło i zarazem sucho. Pamiętajmy by nasze zioła miały wilgotne warunki (w takich warunkach na pewno były hodowane by z nasion wzrosły sadzonki).
Jakie wybrać zioła?

Zioła jednoroczne (anyżek, bazylia, cząber ogrodowy, koper, kolendra, rumianek), które mają bardzo bujną fazę wzrostu, dla nich należy przestrzegać wystarczającej ilości światła i wilgoci. Pamiętajmy, zioła jednoroczne nie mogą być przechłodzone bo obumierają i już nie odrosną.


Zioła wieloletnie (majeranek, rozmaryn, lawenda, lubczyk, majeranek, mięta, szałwia, szczaw, estragon), które marznął i więdną zimą są odporniejsze na warunki w mieszkaniu, co nie zwalnia nas z obowiązku dbania o nasze sadzonki. Jeżeli hodujemy zioła wieloletnie na balkonie lub w ogrodzie, to pamiętajmy, że obumierają tylko części roślin nad ziemią – korzeń na wiosnę wypuszcza nowe, zdrowe pędy.  Zioła dwuletnie (kminek, pietruszka) kwitną i owocują dopiero w drugim roku, przez co można z nich korzystać przez dwa sezony.  
hodowanie bazyli w domu
Tak naprawdę, hodowanie ziół w mieszkaniu nie jest trudne, należy o nich pamiętać, sprawdzać, czy nie mają za sucho. Ja polecam hodować je w kuchni. Kuchnia jest najwilgotniejszym pomieszczeniem w domu (poza łazienką) szczególnie zimą. A wchodząc do kuchni zawsze możemy je zrosić. W kuchni mamy je zawsze pod ręką w trakcie gotowania i cieszymy oko zielonym, wiosennym widokiem, nawet gdy za oknem śnieg i -20 stopni.

Warto zobaczyć: http://bifix.pl/nasze-produkty/bi-fix-herbatki-ziolowe/

Jak zrobić zaprawkę lakierniczą w samochodzie? Zaprawki lakiernicze - porady

Wiele osób mających kilkuletnie auta staje przed potrzebą wykonania zaprawki lakierniczej. Co prawda nie jest to związane ani trochę z ogrodami i przyrodą (a wręcz przeciwnie), lecz ten post i tak może znaleźć odbiorców na tym blogu, ponieważ my wszyscy (działkowcy) lubimy prace ręczne i lubimy robić wszelkie prace samemu. W końcu nic nie jest wykonane tak dobrze, jeśli nie zrobimy tego sami i nikt nie włoży tyle serca w pracę, jak my sami. W takim razie jak zrobić zaprawkę lakierniczą?

Rdza pojawia się tam, gdzie było uderzenie kamyka, lub pojawiło się z innego powodu pęknięcie. Pod wpływem wody i warunków atmosferycznych, w takich miejscach pojawi się korozja, która jest największym wrogiem blachy.
Aby dobrze wykonać zaprawkę lakierniczą, po pierwsze, musimy odsłonić całą zardzewiałą część blachy. Można zrobić to skalpelem, albo nożykiem. Poczujemy kiedy dojdziemy do "zdrowego" lakieru, kiedy kolejne fragmenty lakieru będą odchodziły ciężko, aż w końcu przestaną odchodzić.

korozja klapa ford focus
korozja klapa ford focus

Drugi etap, to starcie całej korozji. Możemy robić to papierem ściernym, albo urządzeniem mechanicznym. Na zdjęciach praca została wykonana ręcznie, ponieważ precyzja jest bardzo ważna.
usuwanie korozji przed zaprawką lakierniczą


Co jakiś czas należy skorzystać z preparatu odtłuszczającego, który pozwoli dokładnie umyć powierzchnię. Podczas pracy wykorzystany został taki:
preparat do czyszczenia powierzchni przed zaprawką lakierniczą
Kiedy jesteśmy już pewni, że nie ma więcej korozji i blacha została w pełni oczyszczona, należy przemyć dokładnie powierzchnię wyżej wymienionym preparatem. Potem należy odczekać, aż powierzchnia będzie w pełni sucha.
unięta korozja przed zaprawką lakierniczą

Potem małym i precyzyjnym pędzelkiem należy nałożyć pierwszą warstwę lakieru. Należy odczekać, aż przeschnie i potem można nałożyć warstwę drugą. Nie można się przy tym spieszyć, ponieważ od naszej precyzji zależy końcowy efekt i estetyka naprawy.
zaprawka lakiernicza porady

zaprawka lakiernicza - efekt końcowy

Powodzenia w wykonywaniu zaprawek lakierniczych. Warto wykonać je przed zimą, kiedy możemy skorzystać z ostatnich dni na działce na świeżym powietrzu. To ostatni moment, aby zabezpieczyć auto przed trudnymi, zimowymi warunkami. Niezabezpieczone odpowiednio ogniska korozji przez zimę z pewnością się rozwiną, dlatego należy zadbać o auto i jego karoserię.

wtorek, 21 sierpnia 2012

Konserwacja narzędzi ogrodowych

konserwacja narzędzi ogrodowych
Konserwacja narzędzi ogrodowych to bardzo ważne zadanie każdego działkowca, ponieważ działkowiec bez swoich przyborów nie jest w stanie nic gołymi rękoma zdziałać. Aby efektywnie pracować na działce, potrzebujemy dobrego wyposażenia (odpowiedniej jakości, jak i w odpowiednio dobrym stanie), które zapewni nam efektywną pracę.

Kiedy powinno się przeprowadzać konserwację narzędzi ogrodowych?

Cóż, codziennie pracujemy na działce, więc każdego dnia nasze przybory są wykorzystywane. I tu pojawia się pierwsza zasada. Po każdej pracy, należy umyć/przepłukać szpadel czy taczkę i pozwolić im wyschnąć. Nie wszystko jest odpowiednio zabezpieczone przed rdzewieniem, więc musimy pamiętać, by nie dopuścić do zardzewienia. Jeśli kopałeś/aś dziś w ziemi i szpadel i taczka są zabłocone, to przepłucz oba przyrządy i daj im przeschnąć. Najlepiej jest oczywiście, aby wszystkie nasze atrybuty pracy mogły być przechowywane w suchym miejscu (np. w piwnicy albo w komórce). Nie możemy oczywiście przesadzać z tą dbałością, żeby nie popaść w skrajność. Wystarczy po prostu pamiętać, że nic nie jest wieczne i należy dbać o to, by nasze szpadle, motyki inne przybory służyły nam jak najdłużej.

Raz do roku możemy przeprowadzić bardziej dokładną konserwację narzędzi ogrodowych. 

Powinna się ona składać z:
- sprawdzenia konstrukcji
- napraw
- impregnacji

W ramach sprawdzenia konstrukcji, powinniśmy przejrzeć nity, śruby, spawy i inne połączenia wszystkich przyborów. Należy sprawdzić, czy trzonek naszego młotka się nie rozpada, czy trzonek szpadla nadaje się do użytku. Jeśli widzimy, że któreś nity/śruby puszczają, to należy założyć nowe. Należy się do tego przyłożyć, gdyż chodzi tu o bezpieczeństwo nasze i bliskich.
Jeśli chodzi o impregnację, to głównie chodzi o drewno i zabezpieczenie przed wodą. Należy użyć odpowiedniego impregnatu do odpowiedniego drewna, jak również lakierów, które zabezpieczą narzędzia przed niszczącym wpływem wody. Jeśli chodzi o metal, to należy zabezpieczyć go przed korozją. Korozja jest największym wrogiem metalu i musimy pomóc mu się przed nią bronić. Jeśli tego nie zrobimy, to nasze narzędzia długo nam nie posłużą.
Jednym z ważniejszych przyrządów każdego działkowca jest taczka. Niektórzy z nas używają jednej przez wiele wiele lat, dlatego musimy dobrze o nią zadbać. Taczki lubią rdzewieć i trzeba to przyznać (w końcu używa się jej bardzo intensywnie). Jeśli nasza taczka jest zardzewiała to należy przeprowadzić szorowanie całej taczki, aby nie było na niej ani jednego ogniska rdzy. Możemy robić to szczotką metalową albo szlifierką elektryczną. Polecam wykorzystanie obu sposobów. Korzystając ze szlifierki elektrycznej bardzo szybko uporamy się z czyszczeniem powierzchni płaskich, które tak naprawdę są najprostsze i najwięcej zabawy zostanie nam do zrobienia ze wszystkimi kątami, rurkami itd. Te trudniejsze powierzchnie najlepiej jest wyczyścić szczotką, ponieważ zapewni nam ona dojście do najtrudniejszych zakamarków. Kiedy nasza taczka jest już pozbawiona wszelkich ognisk korozji, należy ją dokładnie umyć ze wszystkich opiłków metalu oraz kurzu. Należy wykonać ten krok w tym celu, by zabezpieczenie antykorozyjne bardzo ściśle przylegało do powierzchni taczki. Jeśli wykonamy to dobrze, to z malowaniem pójdzie nam już bardzo łatwo. Czym pomalować taczkę? Otóż najlepiej jest ją pomalować antykorozyjną farbą podkładową, a na koniec drugą, grubą warstwa farby. Niektórzy decydują się na malowanie taczki smołą. Też jest to dobre rozwiązanie, lecz farba antykorozyjna jest lepsza (przynajmniej w mojej opinii).
Przykład konserwacji narzędzi ogrodowych który podałem pokazuje, że niektóre prace z tym związane mogą być bardzo czasochłonne, ale warto. Dzięki regularnej konserwacji narzędzi ogrodowych, będą one służyły wiele lat i będą, co najważniejsze, bezpieczne w użytkowaniu.

Częstotliwość

Niektóre przybory należy naprawiać częściej, a niektóre rzadziej. Przykładowa taczka, może być naprawiana raz na kilka lat, ale młotki czy szpadle powinno się sprawdzać, oglądać i naprawiać raz, dwa razy do roku (a siekierę nawet częściej – co użycie). Konserwacja narzędzi ogrodowych to bardzo ważna aktywność każdego działkowca, od której zależy przyjemność pracy na działce. 

Źródła grafik: http://www.finegardening.com/CMS/uploadedImages/Images/Gardening/Issues_61-70/041069031-01_med.jpg
http://static.freepik.com/darmowe-zdjecie/taczki_2206210.jpg

niedziela, 12 sierpnia 2012

Oczko wodne - miejsce odpoczynku

Na każdej działce powinno być miejsce, gdzie można w spokoju usiąść i odpocząć. Bo przecież nasze działki są właśnie po to, by uciec od problemów i odpocząć w otoczeniu natury.

Bardzo dobrym miejscem na zorganizowanie sobie miejsca, gdzie możemy się wyciszyć jest oczko wodne. Wiele osób ma oczka wodne na swoich działkach i nie ma co się dziwić, że są one tak popularne. Oczko wodne to bardzo przyjemne miejsce odpoczynku, przy którym można z powodzeniem odsapnąć.
oczko wodne
Przy oczku wodnym można siedzieć na trawie, lecz dobrym pomysłem jest np.: ławka ogrodowa z paleciaka. Materiał można znaleźć małym kosztem i przy użyciu kilku gwoździ można zrobić wygodne siedzisko. Nie zajmie to dużo czasu, a na pewno efekt będzie wystarczający.

Oczko wodne lub fontanna nadają działce bardzo przyjemny charakter. Bierze się to stąd, że nie tylko oczko wodne poprawia ogólną estetykę działki, ale również tworzy mikroklimat. Dzięki miło szumiącej wodzie, atmosfera jest spokojniejsza, a dodatkowo, dobrze nawilżonym powietrzem lżej się oddycha. Można wspomnieć również o tym, że w pobliżu oczka wodnego bardzo dobrze rosną rośliny lubiące dużą wilgotność. Jest to okazja do zaaranżowania specjalnej części działki i posadzenia roślinności unikatowej w ramach całej działki.

Szum wody może bardzo umilić wypoczynek na łonie natury i nada działce więcej uroku. Aby zrobić oczko wodne na swojej działce, nie musi być ona bardzo duża, ani nawet nie potrzeba wiele miejsca. Jeśli ktoś ma większą działkę, to może pozwolić sobie na większe i głębsze oczko wodne, w której można zamoczyć stopy, a może nawet hodować odpowiednie do tego typu zbiorników rybki. Jednak nawet najmniejsze oczka wodne dają dobry efekt.
Najlepszy efekt jest wtedy, gdy woda wędruje. Mamy wtedy miły szum. Do takiej operacji potrzebna jest pompa, którą można „napędzać wodę”. Efekt będzie lepszy niż statyczne oczko wodne. 

poniedziałek, 30 lipca 2012

Sposoby (pułapki) na krety

kretowisko
Jakie są najlepsze sposoby na krety? Wielu ogrodników stara się walczyć z tymi zwierzętami, gdyż niszczą one trawniki i ogrody. Wielokrotnie kiedy spacerujemy po zadbanym trawniku spotykamy kopce, które mogą wyprowadzić z równowagi. Z mojego punktu widzenia jednak nie należy ich zabijać. Człowiek powinien żyć w zgodzie ze wszystkimi zwierzętami. Krety są pożyteczne, gdyż spulchniają ziemię i załatwiają problem szkodników w ziemi. Jeśli jednak już wyprowadzają nas z równowagi, to nie należy z nimi walczyć zabijając je, tylko montując pułapki na krety.

Pułapki na krety 

pozwalają zwalczać problem kretowisk, nie zabijając tych zwierząt. Aby założyć pułapki na krety należy znaleźć aktywny kreci korytarz. W celu znalezienia takiego tunelu, nadepnij nogą albo wbij kij w miejsca niedalekie kretowisk. Jeśli uszkodzisz aktywny korytarz, to kret naprawi go w przeciągu 24-48 godzin. Po znalezieniu aktywnego tunelu, możesz założyć pułapki na krety.

Oto dobre sposoby na krety 

kret
Wykop trochę ziemi w tunelu tak, aby zmieścił się spory słoik pionowo poniżej poziomu tunelu. Tak aby kret idąc swoim korytarzem wpadł do pułapki na krety. Następnie dokładnie zakryj wszystko – np. deską (zostaw dopływ powietrza!). Sprawdzaj pułapkę raz – dwa razy dziennie. Jeśli kret wpadnie do pułapki to okaż mu litość i wypuść go po prostu z dala od swojego ogrodu. Kiedy już nasze sposoby na krety zdadzą egzamin i nasz ogród będzie wolny od kretów, to możemy zabezpieczyć się na przyszłość i założyć bariery. Bariery to również dobre sposoby na krety. Bariery mogą być zbudowane z siatki z małymi oczkami, beton, czy deski. Materiał nie ma większego znaczenia. Bariera powinna być zagłębiona na przynajmniej pół metra w ziemi. Jest to metoda bardzo humanitarna, gdyż kretowi nic się nie stanie, dlatego bardzo ją polecam.
Żyjmy w zgodzie z naturą i bierzmy pod uwagę tylko te sposoby na krety, które nie robią kretom krzywdy.

poniedziałek, 23 lipca 2012

Oświetlenie ogrodowe solarne


Oświetlenie ogrodowe 

to bardzo ważny element wystroju ogrodu. Dzięki niemu natura nabiera jeszcze intensywniejszych barw i piękna. Aranżacja otoczenia domu to w ostatnim czasie coraz ważniejszy aspekt dla właścicieli domów jednorodzinnych czy działkowców. Jednym z bardzo ciekawych pomysłów jest oświetlenie solarne.

Oświetlenie solarne

lampy solarne oświetlające ścieżkę
to obecnie bardzo atrakcyjne źródło światła przydomowego, ogrodowego i działkowego. Jednym z najważniejszych aspektów takiego jest to, iż to oświetlenie ogrodowe jest ekologiczne i energooszczędne. Lampy solarne mają bardzo zróżnicowane wzornictwo, mogą wtapiać się w ogród i być praktycznie niewidoczne, a wieczorem dopiero mogą pokazać swoją obecność roztaczając w ogrodzie przyjemne i ciepłe światło. Lampy solarne dostępne są zarówno w wersjach wyglądających na nowoczesne jak i stylizowane na wyglądające staro. Jedną z najważniejszych zalet lamp solarnych jest to, iż ich eksploatacja jest niezwykle tania. Lampy po dniu wchłaniania promieni słonecznych, świecą nocą przez kilka godzin. Wykorzystanie energii słonecznej odbywa się przez wyposażenie w fotoogniwa, które pozwalają w ogóle nie korzystać z energii elektrycznej. Lampy solarne są inwestycją, która może się zwrócić, dzięki mniejszym rachunkom za energię elektryczną.
solarna lampa stojąca
Takie oświetlenie ogrodowe może mieć zainstalowany czujnik wychwytujący zmierzch, dzięki któremu lampy włączą się tylko kiedy jest ciemno i automatycznie wyłączą się o świcie. Jak widać, oświetlenie solarne jest zarówno modne jak i praktyczne.
Zaawansowane technologicznie oświetlenie ogrodowe coraz częściej przypada nam do gusty i coraz częściej jest wybierane w sklepach ogrodniczych. Wybieramy je, gdyż jest piękne i niezwykle praktyczne. Daje nam szansę na urozmaicenie naszych ogrodów i co więcej – na zaoszczędzenie na elektryczności. Nasze ogrody dzięki takiemu oświetleniu są jeszcze bardziej ekologiczne. Oświetlenie takie możemy wykorzystywać nie tylko w samym ogrodzie, lecz również wkoło domku, jako podświetlenie ścian domu, schodów, ścieżki, lub nawet garażu. W takim razie możemy powiedzieć, że oświetlenie ma również funkcje zabezpieczające, gdyż dzięki niemu możemy chronić nasze mienie.

poniedziałek, 16 lipca 2012

Automatyczne podlewanie ogrodowe


Automatyczne podlewanie, to wygodny sposób nawadniania ogrodu, który pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu.
Systemy tego typu oparte są najczęściej o elektronicznie sterowane zraszacze oraz linie kroplujące, czyli zakopane płytko przewody. System jest podłączony do wody – kranu lub studni z pompą. System może być podzielony na podsystemy, które mogą być ustawione w różny sposób, zależnie od wymagań roślinności. Zraszacze rotacyjne i statyczne, które „wysuwają” się z powierzchni ziemi, stosuje się do podlewania trawników, natomiast mikrozraszaczy używa się do podlewania roślin lubiących dużą wilgotność gleby, ale nie lubią podlewania „z góry”. Linie kroplujące używa się do nawadniania rabat oraz krzewów.

Podlewanie ogrodowe – zalety

Pierwsza zaleta to bezobsługowość. Systemy tego typu oszczędzają czas, ponieważ nie musimy go zużywać na podlewanie ręczne. Systemy oszczędzają również wodę. Według danych znalezionych w Internecie, oszczędność wody może wynieść nawet 60% w stosunku do podlewania ręcznego.
Kolejną zaletą jest estetyka. Dzięki ukryciu całego systemu pod ziemią, jest on niewidoczny dla oczu, ogród może być oglądany w całej swojej krasie i w oczy nie rzucają się konewki, węże ogrodowe itp.
Nawożenie ogrodu również może stać się prostsze ze względu na to, że system można połączyć z dozownikiem nawozu w płynie. Dzięki takiemu wykorzystaniu systemu, nawożenie ogrodu będzie regularne i co najważniejsze – równomierne.
Kolejnym plusem jest spokój ogrodnika. Mamy pewność, że ogród zostanie podlany w odpowiednim momencie. Dzięki wyposażeniu systemu w czujniki deszczu, możemy być pewni, że ogród nie będzie podlewany kiedy pada deszcz. Dodatkowo ogród nie zostanie podlany, kiedy gleba jest wystarczająco nawodniona. Czujnik gleby również ten element może kontrolować. Są również czujniki mrozu – dzięki nim możemy ustawić plan nawadniania tak, by system nie pracował, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza.
Koszty zależą od powierzchni ogrodu, ciśnienia wody, oraz zróżnicowania ogrodu, czyli od podziału systemu na mniejsze części.

poniedziałek, 2 lipca 2012

Proste sposoby na sprzątanie ogrodu


Sprzątanie ogrodu to obowiązek każdego ogrodnika. Każdy wie, że zaniedbanie ogrodu nawet przez krótki okres może skutkować dużym bałaganem. Ogród należy sprzątać regularnie. Jakie są proste – podstawowe sposoby na sprzątanie ogrodu?

Po pierwsze koszenie i grabienie

sprzątanie ogrodu - koszenie i grabieine
Aby solidnie odświeżyć nasz ogród musimy wziąć do rąk kosiarkę i skosić trawniki na całej działce / w całym ogrodzie. Liście, które spadły przed koszeniem na trawę również znikną. Kiedy trawa osiągnie odpowiednią wysokość, bardzo pozytywnie wpłynie to wygląd ogrodu. Pamiętajmy o podkoszeniu przy ogrodzeniu i pod drzewkami. Ogród nie jest jednak tylko trawnikiem, mamy również zakątki, gdzie trawa nie dominuje. W tych miejscach również zbierają się liście, którymi należy się zająć. W ich przypadku najlepszym narzędziem okazuje się odkurzacz ogrodowy.

Najszybszy sposób - odkurzacz ogrodowy

Odkurzacz ogrodowy to idealny sposób na sprzątanie ogrodu w szybki i wygodny sposób. Za pomocą takiego odkurzacza sprzątniesz opadłe liście, gałązki czy ściętą trawę. Odkurzacz świetnie sprawdza się przy czyszczeniu z piachu betonowych ścieżek,  werandy przy altance, a nawet garażu.
sprzątanie ogrodu odkurzaczem ogrodowym
Bardzo ważną cechą odkurzacza ogrodowego jest bezkontaktowość. Kiedy używasz grabi, często zahaczamy rosnące kwiaty, paprocie i inne rośliny, które powinniśmy zostawić nietknięte. Oczywiste jest, że odkurzacz ogrodowy nie wyczesze nam trawy. Kiedy zależy nam na wyczesaniu trawy (co należy robić), to musimy użyć grabi. Jeśli jednak chcemy w ekspresowym tempie posprzątać ogród, to odkurzacz jest niezastąpionym atrybutem.
Wsysając i rozdrabniając liście, możemy po pierwsze: zaoszczędzić miejsce w worku (objętość liści zmniejsza się znacznie), a po drugie możemy uzyskać odpadki do kompostowania. W naturze nic się nie marnuje.

Zadbanie o nawet najmniejszy kawałek ziemi wymaga wiele czasu i pracy. Jeśli chcemy mieć piękny ogród, należy dbać o ogród solidnie i regularnie. Tylko ciężką pracą możemy osiągnąć piękny ogród, który będzie cieszyć oczy.

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Odpowiednie miejsce na grill lub ognisko

Wizyty rodzinne i przyjacielskie w ogrodzie to idealny moment na rozpalenie ogniska lub zrobienia grilla w ogrodzie. Należy jednak rozsądnie znaleźć odpowiednie miejsce na umiejscowienie grilla lub ogniska.

Odpowiednie miejsce

zabezpieczony grill 
Rozpalając ognisko należy mieć na uwadze komfort innych. Decydującym czynnikiem w tej kwestii jest wiatr, ponieważ od niego zależy, gdzie polecą zapachy oraz dym. Należy najpierw ocenić, z którego kierunku w naszym ogrodzie najczęściej wieje wiatr i umiejscowić ognisko lub grill w takim miejscu, by zapachy nie leciały na dom lub altankę sąsiadów. Wraz z dymem, na dom lub altankę mogą polecieć iskry, dlatego musimy oddalić palenisko na odpowiednią odległość.

Drzewa i krzewy koło grilla lub ogniska.

Jasną sprawą jest, że palenisko to zagrożenie. Zbyt bliskie otoczenie krzewów lub drzew może mieć opłakany efekt. Pamiętajmy, by najbliższe drzewa nie były w zasięgu ognia ani, żeby nie były bezpośrednio nad ogniskiem, gdzie jest ogromna temperatura. Bliskość drzew i krzewów może jednak bardzo pomóc w zmniejszaniu przykrości nawiewającego dymu do naszych sąsiadów. Miejsce na grill lub ognisko należy wybierać rozsądnie.

Bezpieczeństwo

bezpieczny grill i ognisko

Aby nie mieć przykrych niespodzianek, musimy zadbać o bezpieczeństwo przy palenisku. Miejsce na ognisko lub grill powinno znajdować się przynajmniej 10 metrów od zabudowań (naszych, ale też sąsiadów!). Wokół ogniska warto zrobić kamienny krąg, który zabezpieczy nas od rozprzestrzeniania się ognia. W miejscu gdzie pojawia się otwarty ogień musimy mieć w niedalekiej odległości wodę (hydrant, lub wąż do podlewania) gotową do gaszenia. Bardzo dobrą praktyką jest zabieranie na ognisko lub grill gaśnicy. Gaśnica nie jest to duży wydatek, a może bardzo się przydać (każdy z kierowców powinien mieć gaśnicę w samochodzie).


Odpowiednie miejsce na rozpalenie ogniska, lub urządzenie grilla z przyjaciółmi czy rodziną to tak naprawdę kwestia bezpieczeństwa. Kiedy wybierzemy i urządzimy to miejsce bezpiecznie, to komfort jego używania będzie wysoki. 

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Jak kosić trawę w ogrodzie

Pytanie o to jak kosić trawę w ogrodzie pojawia się wielokrotnie u młodych ogrodników. Koszenie trawy to zabieg pielęgnacyjny, który musi być wykonywany regularnie. Aby trawa się rozkrzewiała i tworzyła równą powierzchnię, trawę należy kosić regularnie.
jak kosić trawę, żeby mieć tak ładną

Jak wysoko kosić trawę?

Wysokość koszenia trawy zależy od celu trawnika. Jeśli trawnik przeznaczony jest dla rekreacji, to odpowiednia wysokość koszenia wiosną to 30 milimetrów oraz 25 milimetrów latem. Jeśli trawnik służy tylko ozdobie naszego ogrodu, to należy go kosić na 20 milimetrów wiosną i 15 milimetrów latem.

Jak często kosić trawnik?

płaski trawnik i kamienie na równo z trawą
Częstość koszenia trawy zależy od szybkości jej przyrostu. Zakłada się, że trawę należy kosić wtedy, gdy jej źdźbła przekraczają planowaną wysokość o 10-20 milimetrów. Jeśli lato jest wilgotne i słoneczne, to wzrost trawy jest intensywny. Wtedy trawę ścina się dwa razy tygodniowo. Podczas wiosny i jesieni trawnik kosi się raz w tygodniu.
Uwaga: koszenie trawy „raz a krócej” przynosi tylko pozorną korzyść. Wynika to z tego, że zbyt krótko skoszona trawa nie rośnie równomiernie, pojawią się mniej zielone miejsca, w miejscu których mogą pojawić się chwasty. W rezultacie takiego zaniedbania, będzie należało w „naprawę” włożyć więcej pracy i poświęcić więcej czasu, niż się na początku zaoszczędziło.

Czy pora dnia ma znaczenie? I co z narzędziem?

Trawę najlepiej jest kosić przed południem, kiedy źdźbła trawy są najbardziej sprężyste. Kiedy nasza kosiarka ma dobrze naostrzony nóż, to blaszka liścia zostaje obcięta równo. Podczas dnia, kiedy robi się coraz cieplej, trawa robi się coraz bardziej wiotka, przez co cięcie nie jest prawidłowe. Jeśli źdźbła będą poszarpane, to zaczną żółknąć.
Wybór kosiarki należy uzależnić od kształtu i wielkości naszego trawnika. Należy również zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu oraz to, czy powinniśmy kupić kosiarkę elektryczną, czy spalinową. Im lepiej kosiarkę dobierzemy do naszego trawnika, tym większą przyjemność będzie nam sprawiało koszenie trawy.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

W jaki sposób podlewać trawnik w ogrodzie


Od sposobu podlewania trawnika w ogrodzie zależy prawidłowy wzrost trawy i jego ładny wygląd.
Pierwszą ważną informacją, którą należy znać jest to, że trawa zakorzenia się w glebie na kilkanaście centymetrów i dlatego istotne jest, by woda wsiąkała w glebę na tyle, aby doszła do korzeni trawy.

Jak często podlewać trawnik?

ładny zielony trawnik
Trawę należy podlewać rzadko (w zależności od warunków atmosferycznych), około raz, dwa razy tygodniowo. Trawę trzeba jednak podlewać intensywnie, aby woda wsiąknęła na odpowiednią głębokość. Strumień wody powinien być lekki, ale podlewanie powinno trwać długo. Najlepiej jest skorzystać z automatycznych urządzeń, które same się poruszają i podlewają dużą powierzchnię na raz. Woda powinna spadać na ziemie delikatnie. To nie powinien być bardzo silny strumień.
W przypadku trawników młodych zasada jest inna. Młody trawnik w ogrodzie należy podlewać codziennie i bardzo delikatnie. Należy uważać, żeby woda wsiąkała, a nie spływała po gruncie wraz z wypłukanymi nasionami.

Kiedy podlewać trawnik?

Podlewanie trawnika w samo południe, kiedy Słońce świeci najmocniej jest marnowaniem wody, gdyż woda wyparuje, jeszcze zanim wsiąknie w glebę. Trawnik należy podlewać przed południem, albo po południu. Podlewanie trawnika przed południem jest lepsze, gdyż krople nie pozostaną na źdźbłach trawy przez cały dzień (a może to powodować rozwój grzybów). Podlewaniu trawnika w ogrodzie po południu jest lepsze z praktycznego punktu widzenia, gdyż dopiero wieczorem trawnik będzie mokry, ale negatywnym aspektem jest to, że trawa może być mokra przez całą noc, co może mieć na nią zły wpływ.

Jak podlewać trawnik?

podlewanie trawnika
Strumień powinien być rozproszony, dlatego należy korzystać z końcówek zraszających. Pamiętajmy również, że od średnicy węża i jego długości zależy ciśnienie wody. Kompletowanie zestawu do podlewania trawnika w ogrodzie powinniśmy zacząć od węża, gdyż od jego średnicy zależą wszystkie końcówki i systemy zraszające.

Od sposobu podlewania trawnika zależy, czy będzie on cieszył nasze oczy, dlatego należy robić to mądrze.

Codzienne obowiązki każdego ogrodnika


Codzienne obowiązki działkowicza są zdecydowanie różne, ponieważ zależy to od tego jaką mamy działkę. Codziennymi obowiązkami działkowicza mającego ogród angielski, będzie dbanie o trawniki a dla tego mającego ogród włoski, dbanie o rośliny.
obowiązki ogrodnika - przycinanie żywopłotu
Każdy ogrodnik budzący się rano ma pierwszy przyjemny obowiązek. Jest to spacer po jego pięknym ogrodzie i sprawdzenie, czy wszystko pięknie rośnie :). Jest to jest zdecydowanie najprzyjemniejsza rzecz. Kolejna sprawa to prace przedpołudniowe. W tym czasie, kiedy jest piękny dzień można pracować „w ziemi” i wykonywać cięższe prace. Można również zająć się swoim domem i innymi budowlami w naszym ogrodzie.
Kiedy Słońce przeniesie się wyżej nad horyzont i trawa nie będzie już pokryta rosą, możemy wziąć się za koszenie trawy. Jest to niezmiernie przyjemne zajęcie, gdyż koszenie trawy wiąże się ze spacerowaniem, obserwowaniem przyrody, a efekty naszej pracy widać bardzo szybko. Z tego właśnie względu wszyscy lubimy kosić trawę. (Niektóry robią to nawet za często:) )
Po południu, na wieczór, kiedy Słońce nie jest już zbyt intensywne, możemy się wziąć za podlewanie. Pamiętajmy, by strumień wody był delikatny. Jeśli jest zbyt intensywny, to woda nie wsiąka w ziemie, tylko po niej spływa. Dlatego lepiej jest podlewać wolniej i dłużej, niż intensywnie i krótko.
Innym obowiązkiem ogrodnika, który nie jest związany z naszym ogrodem (bezpośrednio) jest spacer po naszych ogrodach działkowych, wymiana doświadczeń z innymi ogrodnikami, podzielenie się wiedzą i opiniami. Pamiętajmy, że każdy ogrodnik ma różne doświadczenia i wiedzę, którą można od nich nabyć, dlatego śmiało pytajcie swoich sąsiadów o różne kwestie związane z prowadzeniem ogrodu. Na pewno można poznać wiele miłych osób i dowiedzieć się jak lepiej dbać o swój ogród.
Jak widać życie działkowca ma wiele pozytywnych aspektów. Jednak również związane jest ono z codzienną, ciężką pracą fizyczną i należy być na nią przygotowanym. Każdy dzień stawia nowe wyzwania.