środa, 26 września 2012

Ogródek ziołowy w domu


Nadchodzi jesień, i sezon działkowy powoli się kończy. Wraz z jesienią też kończy się sezon ogrodowy. Na jesień i zimę, należy przygotować wiele roślin ogrodowych. Aby nie zapaść się w długi ogrodniczy zimowy sen zachęcam do zakładania ogródków ziołowych w twojej własnej kuchni. Przez cała zimę będzie cieszyć oko swym wiosennym wyglądem i pięknym, świeżym zapachem.


hodowla mięty w domuDomowa hodowla ziół staje się coraz bardziej popularna, a co za tym idzie, łatwo zaopatrzyć w niezbędne sprzęty i akcesoria. Przede wszystkim ważne są dobre doniczki, najlepiej gliniane. Zaleca się, aby każdy krzaczek ziołowy miał swoją oddzielną doniczkę, choć nie raz widziałam domowe ogródki ziołowe w formie jeden kwadratowej glinianej donicy. Unikaj doniczek z tworzywa, bo mogą one zawierać ołów, który może być akumulowany przez rośliny (rośliny mają zdolność fitoremediacji i akumulacji metali ciężkich, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia). Następnym krokiem jest pozyskanie sadzonek lub ziół. 

Polecam jednak sadzonki, są nieco droższe, ale nie musimy się martwić czy rośliny wyrosną z nasion. Najlepiej poprosić ogrodnika, by zasadził nam sadzonki w naszych doniczkach, lub poproś o wskazówki, jeżeli będziecie to robić sami. Spytajcie o ziemię, częstotliwość podlewania konkretnych ziół, oraz jakie nasłonecznienie wymaga dana roślinka. Najczęściej zioła uwielbiają słońce, ale uwaga, nie bezpośrednie. Unikajmy ostrego słońca, polecam okna wschodnie lub zachodnie, z taką  ekspozycją słoneczną byłoby idealne. Nie należy przelewać sadzonek, sprawdzaj palcem wilgotność ziemi na głębokości 1 - 2 cm.

doniczka do ziół
To wszystko ogólne zasady, z którymi praktycznie każdy sobie poradzi, jeżeli tylko będzie pamiętał o swoim ogródku. Większym problemem są szkodniki. Małe roztocza, które mieszkają nawet w najczystszych mieszkaniach (tetranychidae) mogą zainteresować się naszym ogródkiem. Na szczęście wystarczy tylko spryskać delikatnie krzaczki ziół zwykłą wodą (2 – 3 razy dziennie, na przykład przy robieniu kawy, lub posiłków). Zwróćcie uwagę, żeby spryskać również łodygi i pod listkami.  

 Jeżeli zdecydujemy się kupić gotowe sadzonki, to pamiętajmy, że gwałtownie zmieniamy warunki roślinie stawiając je w naszym mieszkaniu. Jesienią i zimą grzejniki pracują i zaczyna się robić w mieszkaniach ciepło i zarazem sucho. Pamiętajmy by nasze zioła miały wilgotne warunki (w takich warunkach na pewno były hodowane by z nasion wzrosły sadzonki).
Jakie wybrać zioła?

Zioła jednoroczne (anyżek, bazylia, cząber ogrodowy, koper, kolendra, rumianek), które mają bardzo bujną fazę wzrostu, dla nich należy przestrzegać wystarczającej ilości światła i wilgoci. Pamiętajmy, zioła jednoroczne nie mogą być przechłodzone bo obumierają i już nie odrosną.


Zioła wieloletnie (majeranek, rozmaryn, lawenda, lubczyk, majeranek, mięta, szałwia, szczaw, estragon), które marznął i więdną zimą są odporniejsze na warunki w mieszkaniu, co nie zwalnia nas z obowiązku dbania o nasze sadzonki. Jeżeli hodujemy zioła wieloletnie na balkonie lub w ogrodzie, to pamiętajmy, że obumierają tylko części roślin nad ziemią – korzeń na wiosnę wypuszcza nowe, zdrowe pędy.  Zioła dwuletnie (kminek, pietruszka) kwitną i owocują dopiero w drugim roku, przez co można z nich korzystać przez dwa sezony.  
hodowanie bazyli w domu
Tak naprawdę, hodowanie ziół w mieszkaniu nie jest trudne, należy o nich pamiętać, sprawdzać, czy nie mają za sucho. Ja polecam hodować je w kuchni. Kuchnia jest najwilgotniejszym pomieszczeniem w domu (poza łazienką) szczególnie zimą. A wchodząc do kuchni zawsze możemy je zrosić. W kuchni mamy je zawsze pod ręką w trakcie gotowania i cieszymy oko zielonym, wiosennym widokiem, nawet gdy za oknem śnieg i -20 stopni.

Warto zobaczyć: http://bifix.pl/nasze-produkty/bi-fix-herbatki-ziolowe/

2 komentarze:

  1. Od niedawna jestem posiadaczką działki ale też mam zamiar zmienić swoje gotowania i myślałam o założeniu ogródka ziołowego na balkonie ,bo w kuchni zaopiekowałyby się nim moje kotki,chyba,że to będzie wiszący ogródek.Dzięki za pomysł.Pozdrawiam.Chyba częściej będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogródek ziołowy na balkonie jest bardzo fajną sprawą, ale niestety sezonową. Miło mi, że zajrzałaś, zapraszam częściej. Jak masz jakieś uwagi i doświadczenia ze swoim ogródkiem to pisz :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń