wtorek, 21 sierpnia 2012

Konserwacja narzędzi ogrodowych

konserwacja narzędzi ogrodowych
Konserwacja narzędzi ogrodowych to bardzo ważne zadanie każdego działkowca, ponieważ działkowiec bez swoich przyborów nie jest w stanie nic gołymi rękoma zdziałać. Aby efektywnie pracować na działce, potrzebujemy dobrego wyposażenia (odpowiedniej jakości, jak i w odpowiednio dobrym stanie), które zapewni nam efektywną pracę.

Kiedy powinno się przeprowadzać konserwację narzędzi ogrodowych?

Cóż, codziennie pracujemy na działce, więc każdego dnia nasze przybory są wykorzystywane. I tu pojawia się pierwsza zasada. Po każdej pracy, należy umyć/przepłukać szpadel czy taczkę i pozwolić im wyschnąć. Nie wszystko jest odpowiednio zabezpieczone przed rdzewieniem, więc musimy pamiętać, by nie dopuścić do zardzewienia. Jeśli kopałeś/aś dziś w ziemi i szpadel i taczka są zabłocone, to przepłucz oba przyrządy i daj im przeschnąć. Najlepiej jest oczywiście, aby wszystkie nasze atrybuty pracy mogły być przechowywane w suchym miejscu (np. w piwnicy albo w komórce). Nie możemy oczywiście przesadzać z tą dbałością, żeby nie popaść w skrajność. Wystarczy po prostu pamiętać, że nic nie jest wieczne i należy dbać o to, by nasze szpadle, motyki inne przybory służyły nam jak najdłużej.

Raz do roku możemy przeprowadzić bardziej dokładną konserwację narzędzi ogrodowych. 

Powinna się ona składać z:
- sprawdzenia konstrukcji
- napraw
- impregnacji

W ramach sprawdzenia konstrukcji, powinniśmy przejrzeć nity, śruby, spawy i inne połączenia wszystkich przyborów. Należy sprawdzić, czy trzonek naszego młotka się nie rozpada, czy trzonek szpadla nadaje się do użytku. Jeśli widzimy, że któreś nity/śruby puszczają, to należy założyć nowe. Należy się do tego przyłożyć, gdyż chodzi tu o bezpieczeństwo nasze i bliskich.
Jeśli chodzi o impregnację, to głównie chodzi o drewno i zabezpieczenie przed wodą. Należy użyć odpowiedniego impregnatu do odpowiedniego drewna, jak również lakierów, które zabezpieczą narzędzia przed niszczącym wpływem wody. Jeśli chodzi o metal, to należy zabezpieczyć go przed korozją. Korozja jest największym wrogiem metalu i musimy pomóc mu się przed nią bronić. Jeśli tego nie zrobimy, to nasze narzędzia długo nam nie posłużą.
Jednym z ważniejszych przyrządów każdego działkowca jest taczka. Niektórzy z nas używają jednej przez wiele wiele lat, dlatego musimy dobrze o nią zadbać. Taczki lubią rdzewieć i trzeba to przyznać (w końcu używa się jej bardzo intensywnie). Jeśli nasza taczka jest zardzewiała to należy przeprowadzić szorowanie całej taczki, aby nie było na niej ani jednego ogniska rdzy. Możemy robić to szczotką metalową albo szlifierką elektryczną. Polecam wykorzystanie obu sposobów. Korzystając ze szlifierki elektrycznej bardzo szybko uporamy się z czyszczeniem powierzchni płaskich, które tak naprawdę są najprostsze i najwięcej zabawy zostanie nam do zrobienia ze wszystkimi kątami, rurkami itd. Te trudniejsze powierzchnie najlepiej jest wyczyścić szczotką, ponieważ zapewni nam ona dojście do najtrudniejszych zakamarków. Kiedy nasza taczka jest już pozbawiona wszelkich ognisk korozji, należy ją dokładnie umyć ze wszystkich opiłków metalu oraz kurzu. Należy wykonać ten krok w tym celu, by zabezpieczenie antykorozyjne bardzo ściśle przylegało do powierzchni taczki. Jeśli wykonamy to dobrze, to z malowaniem pójdzie nam już bardzo łatwo. Czym pomalować taczkę? Otóż najlepiej jest ją pomalować antykorozyjną farbą podkładową, a na koniec drugą, grubą warstwa farby. Niektórzy decydują się na malowanie taczki smołą. Też jest to dobre rozwiązanie, lecz farba antykorozyjna jest lepsza (przynajmniej w mojej opinii).
Przykład konserwacji narzędzi ogrodowych który podałem pokazuje, że niektóre prace z tym związane mogą być bardzo czasochłonne, ale warto. Dzięki regularnej konserwacji narzędzi ogrodowych, będą one służyły wiele lat i będą, co najważniejsze, bezpieczne w użytkowaniu.

Częstotliwość

Niektóre przybory należy naprawiać częściej, a niektóre rzadziej. Przykładowa taczka, może być naprawiana raz na kilka lat, ale młotki czy szpadle powinno się sprawdzać, oglądać i naprawiać raz, dwa razy do roku (a siekierę nawet częściej – co użycie). Konserwacja narzędzi ogrodowych to bardzo ważna aktywność każdego działkowca, od której zależy przyjemność pracy na działce. 

Źródła grafik: http://www.finegardening.com/CMS/uploadedImages/Images/Gardening/Issues_61-70/041069031-01_med.jpg
http://static.freepik.com/darmowe-zdjecie/taczki_2206210.jpg