środa, 26 września 2012

Jak zrobić zaprawkę lakierniczą w samochodzie? Zaprawki lakiernicze - porady

Wiele osób mających kilkuletnie auta staje przed potrzebą wykonania zaprawki lakierniczej. Co prawda nie jest to związane ani trochę z ogrodami i przyrodą (a wręcz przeciwnie), lecz ten post i tak może znaleźć odbiorców na tym blogu, ponieważ my wszyscy (działkowcy) lubimy prace ręczne i lubimy robić wszelkie prace samemu. W końcu nic nie jest wykonane tak dobrze, jeśli nie zrobimy tego sami i nikt nie włoży tyle serca w pracę, jak my sami. W takim razie jak zrobić zaprawkę lakierniczą?

Rdza pojawia się tam, gdzie było uderzenie kamyka, lub pojawiło się z innego powodu pęknięcie. Pod wpływem wody i warunków atmosferycznych, w takich miejscach pojawi się korozja, która jest największym wrogiem blachy.
Aby dobrze wykonać zaprawkę lakierniczą, po pierwsze, musimy odsłonić całą zardzewiałą część blachy. Można zrobić to skalpelem, albo nożykiem. Poczujemy kiedy dojdziemy do "zdrowego" lakieru, kiedy kolejne fragmenty lakieru będą odchodziły ciężko, aż w końcu przestaną odchodzić.

korozja klapa ford focus
korozja klapa ford focus

Drugi etap, to starcie całej korozji. Możemy robić to papierem ściernym, albo urządzeniem mechanicznym. Na zdjęciach praca została wykonana ręcznie, ponieważ precyzja jest bardzo ważna.
usuwanie korozji przed zaprawką lakierniczą


Co jakiś czas należy skorzystać z preparatu odtłuszczającego, który pozwoli dokładnie umyć powierzchnię. Podczas pracy wykorzystany został taki:
preparat do czyszczenia powierzchni przed zaprawką lakierniczą
Kiedy jesteśmy już pewni, że nie ma więcej korozji i blacha została w pełni oczyszczona, należy przemyć dokładnie powierzchnię wyżej wymienionym preparatem. Potem należy odczekać, aż powierzchnia będzie w pełni sucha.
unięta korozja przed zaprawką lakierniczą

Potem małym i precyzyjnym pędzelkiem należy nałożyć pierwszą warstwę lakieru. Należy odczekać, aż przeschnie i potem można nałożyć warstwę drugą. Nie można się przy tym spieszyć, ponieważ od naszej precyzji zależy końcowy efekt i estetyka naprawy.
zaprawka lakiernicza porady

zaprawka lakiernicza - efekt końcowy

Powodzenia w wykonywaniu zaprawek lakierniczych. Warto wykonać je przed zimą, kiedy możemy skorzystać z ostatnich dni na działce na świeżym powietrzu. To ostatni moment, aby zabezpieczyć auto przed trudnymi, zimowymi warunkami. Niezabezpieczone odpowiednio ogniska korozji przez zimę z pewnością się rozwiną, dlatego należy zadbać o auto i jego karoserię.

1 komentarz:

  1. no szacunek za stworzenie i udokumentowaniu tego procesu....jednak jak dla mnie całość mogła by być lepiej zabezpieczona, jak widzimy u pacjenta po dokładnym oczyszczeniu blachy i po jej odtłuszczeniu widać ogniska rdzy, same zabezpieczenie to bazą (czy jakimś lakierem) to walka z wiatrakami po zimie będzie znów to samo, do tego przypadku można by użyć podkładu reaktywnego lub jakiegoś środka co wchodzi w rekcję z rudą, ew. nawet samą minie

    OdpowiedzUsuń