poniedziałek, 18 czerwca 2012

Jak kosić trawę w ogrodzie

Pytanie o to jak kosić trawę w ogrodzie pojawia się wielokrotnie u młodych ogrodników. Koszenie trawy to zabieg pielęgnacyjny, który musi być wykonywany regularnie. Aby trawa się rozkrzewiała i tworzyła równą powierzchnię, trawę należy kosić regularnie.
jak kosić trawę, żeby mieć tak ładną

Jak wysoko kosić trawę?

Wysokość koszenia trawy zależy od celu trawnika. Jeśli trawnik przeznaczony jest dla rekreacji, to odpowiednia wysokość koszenia wiosną to 30 milimetrów oraz 25 milimetrów latem. Jeśli trawnik służy tylko ozdobie naszego ogrodu, to należy go kosić na 20 milimetrów wiosną i 15 milimetrów latem.

Jak często kosić trawnik?

płaski trawnik i kamienie na równo z trawą
Częstość koszenia trawy zależy od szybkości jej przyrostu. Zakłada się, że trawę należy kosić wtedy, gdy jej źdźbła przekraczają planowaną wysokość o 10-20 milimetrów. Jeśli lato jest wilgotne i słoneczne, to wzrost trawy jest intensywny. Wtedy trawę ścina się dwa razy tygodniowo. Podczas wiosny i jesieni trawnik kosi się raz w tygodniu.
Uwaga: koszenie trawy „raz a krócej” przynosi tylko pozorną korzyść. Wynika to z tego, że zbyt krótko skoszona trawa nie rośnie równomiernie, pojawią się mniej zielone miejsca, w miejscu których mogą pojawić się chwasty. W rezultacie takiego zaniedbania, będzie należało w „naprawę” włożyć więcej pracy i poświęcić więcej czasu, niż się na początku zaoszczędziło.

Czy pora dnia ma znaczenie? I co z narzędziem?

Trawę najlepiej jest kosić przed południem, kiedy źdźbła trawy są najbardziej sprężyste. Kiedy nasza kosiarka ma dobrze naostrzony nóż, to blaszka liścia zostaje obcięta równo. Podczas dnia, kiedy robi się coraz cieplej, trawa robi się coraz bardziej wiotka, przez co cięcie nie jest prawidłowe. Jeśli źdźbła będą poszarpane, to zaczną żółknąć.
Wybór kosiarki należy uzależnić od kształtu i wielkości naszego trawnika. Należy również zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu oraz to, czy powinniśmy kupić kosiarkę elektryczną, czy spalinową. Im lepiej kosiarkę dobierzemy do naszego trawnika, tym większą przyjemność będzie nam sprawiało koszenie trawy.