poniedziałek, 4 czerwca 2012

Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu


Każdy ogrodnik szuka inspiracji dotyczącej tego, jakie rośliny można posadzić przy ogrodzeniu naszego ogrodu lub działki. Rośliny posadzone przy siatce mają duże znaczenie dla naszego komfortu.

Rośliny posadzone przy ogrodzeniu wpływają na komfort.

Kiedy posadzimy przy ogrodzeniu rośliny, które zagwarantują nam swego rodzaju naturalny płot dają nam poczucie prywatności i intymności. Kiedy rośliny stworzą „ścianę”, to po pierwsze w wyniku takich nasadzeń odgrodzimy się od sąsiadów, dzięki czemu będziemy czuć się swobodniej, a po drugie będziemy mieli poczucie swobody. Będziemy mogli przyjemniej korzystać z naszego ogrodu i będziemy mogli robić w nim co nam się podoba. Jest to bardzo ważne w przypadku ogrodów małych, z bliskim otoczeniem sąsiadów. Jest to szczególnie ważne w przypadku popularnych w Polsce małych ogródków pracowniczych.

Rośliny sadzone przy płocie koło drogi.

Druga ważna sprawa to sadzenie roślin koło drogi. Ma to duży wpływ na ograniczenie hałasu, który jest generowany przez ulicę i jeżdżące do niej pojazdy. Odgrodzenie się roślinami pomoże nam w ograniczeniu tych dźwięków.

Więc jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu?

Po pierwsze dobrymi roślinami są żywopłoty z krzewów. Rosną one bardzo szybko i po kilku latach możemy osiągnąć bardzo gęstą ścianę. 
żywopłot posadzony przy ogrodzeniu

Drugi typ roślin to iglaki. Rosną one nieco wolniej (w zależności od rodzaju), ale za to są ładniejsze od krzewów. Iglaki Tuja Szmaragd kosztują średnio 20 zł za sadzonkę wysokości 140 centymetrów. Sadzić powinniśmy je około 60 cm od siebie, aby miały miejsce do rośnięcia. 
iglaki posadzone przy ogrodzeniu

Po kilku latach będziemy mieli piękny i szczelny żywopłot. Należy również pamiętać nawozie do iglaków, oraz o przycinaniu.
Przy płocie na dużej działce można posadzić drzewa iglaste, które gałęzie mają od samego dołu. Ale w tym przypadku trzeba pamiętać o odpowiednim odsunięciu sadzonek od płotu.
Życzę powodzenia w tworzeniu własnego roślinnego płotu na waszych działkach.