poniedziałek, 16 lipca 2012

Automatyczne podlewanie ogrodowe


Automatyczne podlewanie, to wygodny sposób nawadniania ogrodu, który pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu.
Systemy tego typu oparte są najczęściej o elektronicznie sterowane zraszacze oraz linie kroplujące, czyli zakopane płytko przewody. System jest podłączony do wody – kranu lub studni z pompą. System może być podzielony na podsystemy, które mogą być ustawione w różny sposób, zależnie od wymagań roślinności. Zraszacze rotacyjne i statyczne, które „wysuwają” się z powierzchni ziemi, stosuje się do podlewania trawników, natomiast mikrozraszaczy używa się do podlewania roślin lubiących dużą wilgotność gleby, ale nie lubią podlewania „z góry”. Linie kroplujące używa się do nawadniania rabat oraz krzewów.

Podlewanie ogrodowe – zalety

Pierwsza zaleta to bezobsługowość. Systemy tego typu oszczędzają czas, ponieważ nie musimy go zużywać na podlewanie ręczne. Systemy oszczędzają również wodę. Według danych znalezionych w Internecie, oszczędność wody może wynieść nawet 60% w stosunku do podlewania ręcznego.
Kolejną zaletą jest estetyka. Dzięki ukryciu całego systemu pod ziemią, jest on niewidoczny dla oczu, ogród może być oglądany w całej swojej krasie i w oczy nie rzucają się konewki, węże ogrodowe itp.
Nawożenie ogrodu również może stać się prostsze ze względu na to, że system można połączyć z dozownikiem nawozu w płynie. Dzięki takiemu wykorzystaniu systemu, nawożenie ogrodu będzie regularne i co najważniejsze – równomierne.
Kolejnym plusem jest spokój ogrodnika. Mamy pewność, że ogród zostanie podlany w odpowiednim momencie. Dzięki wyposażeniu systemu w czujniki deszczu, możemy być pewni, że ogród nie będzie podlewany kiedy pada deszcz. Dodatkowo ogród nie zostanie podlany, kiedy gleba jest wystarczająco nawodniona. Czujnik gleby również ten element może kontrolować. Są również czujniki mrozu – dzięki nim możemy ustawić plan nawadniania tak, by system nie pracował, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza.
Koszty zależą od powierzchni ogrodu, ciśnienia wody, oraz zróżnicowania ogrodu, czyli od podziału systemu na mniejsze części.