poniedziałek, 25 czerwca 2012

Odpowiednie miejsce na grill lub ognisko

Wizyty rodzinne i przyjacielskie w ogrodzie to idealny moment na rozpalenie ogniska lub zrobienia grilla w ogrodzie. Należy jednak rozsądnie znaleźć odpowiednie miejsce na umiejscowienie grilla lub ogniska.

Odpowiednie miejsce

zabezpieczony grill 
Rozpalając ognisko należy mieć na uwadze komfort innych. Decydującym czynnikiem w tej kwestii jest wiatr, ponieważ od niego zależy, gdzie polecą zapachy oraz dym. Należy najpierw ocenić, z którego kierunku w naszym ogrodzie najczęściej wieje wiatr i umiejscowić ognisko lub grill w takim miejscu, by zapachy nie leciały na dom lub altankę sąsiadów. Wraz z dymem, na dom lub altankę mogą polecieć iskry, dlatego musimy oddalić palenisko na odpowiednią odległość.

Drzewa i krzewy koło grilla lub ogniska.

Jasną sprawą jest, że palenisko to zagrożenie. Zbyt bliskie otoczenie krzewów lub drzew może mieć opłakany efekt. Pamiętajmy, by najbliższe drzewa nie były w zasięgu ognia ani, żeby nie były bezpośrednio nad ogniskiem, gdzie jest ogromna temperatura. Bliskość drzew i krzewów może jednak bardzo pomóc w zmniejszaniu przykrości nawiewającego dymu do naszych sąsiadów. Miejsce na grill lub ognisko należy wybierać rozsądnie.

Bezpieczeństwo

bezpieczny grill i ognisko

Aby nie mieć przykrych niespodzianek, musimy zadbać o bezpieczeństwo przy palenisku. Miejsce na ognisko lub grill powinno znajdować się przynajmniej 10 metrów od zabudowań (naszych, ale też sąsiadów!). Wokół ogniska warto zrobić kamienny krąg, który zabezpieczy nas od rozprzestrzeniania się ognia. W miejscu gdzie pojawia się otwarty ogień musimy mieć w niedalekiej odległości wodę (hydrant, lub wąż do podlewania) gotową do gaszenia. Bardzo dobrą praktyką jest zabieranie na ognisko lub grill gaśnicy. Gaśnica nie jest to duży wydatek, a może bardzo się przydać (każdy z kierowców powinien mieć gaśnicę w samochodzie).


Odpowiednie miejsce na rozpalenie ogniska, lub urządzenie grilla z przyjaciółmi czy rodziną to tak naprawdę kwestia bezpieczeństwa. Kiedy wybierzemy i urządzimy to miejsce bezpiecznie, to komfort jego używania będzie wysoki. 

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Jak kosić trawę w ogrodzie

Pytanie o to jak kosić trawę w ogrodzie pojawia się wielokrotnie u młodych ogrodników. Koszenie trawy to zabieg pielęgnacyjny, który musi być wykonywany regularnie. Aby trawa się rozkrzewiała i tworzyła równą powierzchnię, trawę należy kosić regularnie.
jak kosić trawę, żeby mieć tak ładną

Jak wysoko kosić trawę?

Wysokość koszenia trawy zależy od celu trawnika. Jeśli trawnik przeznaczony jest dla rekreacji, to odpowiednia wysokość koszenia wiosną to 30 milimetrów oraz 25 milimetrów latem. Jeśli trawnik służy tylko ozdobie naszego ogrodu, to należy go kosić na 20 milimetrów wiosną i 15 milimetrów latem.

Jak często kosić trawnik?

płaski trawnik i kamienie na równo z trawą
Częstość koszenia trawy zależy od szybkości jej przyrostu. Zakłada się, że trawę należy kosić wtedy, gdy jej źdźbła przekraczają planowaną wysokość o 10-20 milimetrów. Jeśli lato jest wilgotne i słoneczne, to wzrost trawy jest intensywny. Wtedy trawę ścina się dwa razy tygodniowo. Podczas wiosny i jesieni trawnik kosi się raz w tygodniu.
Uwaga: koszenie trawy „raz a krócej” przynosi tylko pozorną korzyść. Wynika to z tego, że zbyt krótko skoszona trawa nie rośnie równomiernie, pojawią się mniej zielone miejsca, w miejscu których mogą pojawić się chwasty. W rezultacie takiego zaniedbania, będzie należało w „naprawę” włożyć więcej pracy i poświęcić więcej czasu, niż się na początku zaoszczędziło.

Czy pora dnia ma znaczenie? I co z narzędziem?

Trawę najlepiej jest kosić przed południem, kiedy źdźbła trawy są najbardziej sprężyste. Kiedy nasza kosiarka ma dobrze naostrzony nóż, to blaszka liścia zostaje obcięta równo. Podczas dnia, kiedy robi się coraz cieplej, trawa robi się coraz bardziej wiotka, przez co cięcie nie jest prawidłowe. Jeśli źdźbła będą poszarpane, to zaczną żółknąć.
Wybór kosiarki należy uzależnić od kształtu i wielkości naszego trawnika. Należy również zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu oraz to, czy powinniśmy kupić kosiarkę elektryczną, czy spalinową. Im lepiej kosiarkę dobierzemy do naszego trawnika, tym większą przyjemność będzie nam sprawiało koszenie trawy.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

W jaki sposób podlewać trawnik w ogrodzie


Od sposobu podlewania trawnika w ogrodzie zależy prawidłowy wzrost trawy i jego ładny wygląd.
Pierwszą ważną informacją, którą należy znać jest to, że trawa zakorzenia się w glebie na kilkanaście centymetrów i dlatego istotne jest, by woda wsiąkała w glebę na tyle, aby doszła do korzeni trawy.

Jak często podlewać trawnik?

ładny zielony trawnik
Trawę należy podlewać rzadko (w zależności od warunków atmosferycznych), około raz, dwa razy tygodniowo. Trawę trzeba jednak podlewać intensywnie, aby woda wsiąknęła na odpowiednią głębokość. Strumień wody powinien być lekki, ale podlewanie powinno trwać długo. Najlepiej jest skorzystać z automatycznych urządzeń, które same się poruszają i podlewają dużą powierzchnię na raz. Woda powinna spadać na ziemie delikatnie. To nie powinien być bardzo silny strumień.
W przypadku trawników młodych zasada jest inna. Młody trawnik w ogrodzie należy podlewać codziennie i bardzo delikatnie. Należy uważać, żeby woda wsiąkała, a nie spływała po gruncie wraz z wypłukanymi nasionami.

Kiedy podlewać trawnik?

Podlewanie trawnika w samo południe, kiedy Słońce świeci najmocniej jest marnowaniem wody, gdyż woda wyparuje, jeszcze zanim wsiąknie w glebę. Trawnik należy podlewać przed południem, albo po południu. Podlewanie trawnika przed południem jest lepsze, gdyż krople nie pozostaną na źdźbłach trawy przez cały dzień (a może to powodować rozwój grzybów). Podlewaniu trawnika w ogrodzie po południu jest lepsze z praktycznego punktu widzenia, gdyż dopiero wieczorem trawnik będzie mokry, ale negatywnym aspektem jest to, że trawa może być mokra przez całą noc, co może mieć na nią zły wpływ.

Jak podlewać trawnik?

podlewanie trawnika
Strumień powinien być rozproszony, dlatego należy korzystać z końcówek zraszających. Pamiętajmy również, że od średnicy węża i jego długości zależy ciśnienie wody. Kompletowanie zestawu do podlewania trawnika w ogrodzie powinniśmy zacząć od węża, gdyż od jego średnicy zależą wszystkie końcówki i systemy zraszające.

Od sposobu podlewania trawnika zależy, czy będzie on cieszył nasze oczy, dlatego należy robić to mądrze.

Codzienne obowiązki każdego ogrodnika


Codzienne obowiązki działkowicza są zdecydowanie różne, ponieważ zależy to od tego jaką mamy działkę. Codziennymi obowiązkami działkowicza mającego ogród angielski, będzie dbanie o trawniki a dla tego mającego ogród włoski, dbanie o rośliny.
obowiązki ogrodnika - przycinanie żywopłotu
Każdy ogrodnik budzący się rano ma pierwszy przyjemny obowiązek. Jest to spacer po jego pięknym ogrodzie i sprawdzenie, czy wszystko pięknie rośnie :). Jest to jest zdecydowanie najprzyjemniejsza rzecz. Kolejna sprawa to prace przedpołudniowe. W tym czasie, kiedy jest piękny dzień można pracować „w ziemi” i wykonywać cięższe prace. Można również zająć się swoim domem i innymi budowlami w naszym ogrodzie.
Kiedy Słońce przeniesie się wyżej nad horyzont i trawa nie będzie już pokryta rosą, możemy wziąć się za koszenie trawy. Jest to niezmiernie przyjemne zajęcie, gdyż koszenie trawy wiąże się ze spacerowaniem, obserwowaniem przyrody, a efekty naszej pracy widać bardzo szybko. Z tego właśnie względu wszyscy lubimy kosić trawę. (Niektóry robią to nawet za często:) )
Po południu, na wieczór, kiedy Słońce nie jest już zbyt intensywne, możemy się wziąć za podlewanie. Pamiętajmy, by strumień wody był delikatny. Jeśli jest zbyt intensywny, to woda nie wsiąka w ziemie, tylko po niej spływa. Dlatego lepiej jest podlewać wolniej i dłużej, niż intensywnie i krótko.
Innym obowiązkiem ogrodnika, który nie jest związany z naszym ogrodem (bezpośrednio) jest spacer po naszych ogrodach działkowych, wymiana doświadczeń z innymi ogrodnikami, podzielenie się wiedzą i opiniami. Pamiętajmy, że każdy ogrodnik ma różne doświadczenia i wiedzę, którą można od nich nabyć, dlatego śmiało pytajcie swoich sąsiadów o różne kwestie związane z prowadzeniem ogrodu. Na pewno można poznać wiele miłych osób i dowiedzieć się jak lepiej dbać o swój ogród.
Jak widać życie działkowca ma wiele pozytywnych aspektów. Jednak również związane jest ono z codzienną, ciężką pracą fizyczną i należy być na nią przygotowanym. Każdy dzień stawia nowe wyzwania.

Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu


Każdy ogrodnik szuka inspiracji dotyczącej tego, jakie rośliny można posadzić przy ogrodzeniu naszego ogrodu lub działki. Rośliny posadzone przy siatce mają duże znaczenie dla naszego komfortu.

Rośliny posadzone przy ogrodzeniu wpływają na komfort.

Kiedy posadzimy przy ogrodzeniu rośliny, które zagwarantują nam swego rodzaju naturalny płot dają nam poczucie prywatności i intymności. Kiedy rośliny stworzą „ścianę”, to po pierwsze w wyniku takich nasadzeń odgrodzimy się od sąsiadów, dzięki czemu będziemy czuć się swobodniej, a po drugie będziemy mieli poczucie swobody. Będziemy mogli przyjemniej korzystać z naszego ogrodu i będziemy mogli robić w nim co nam się podoba. Jest to bardzo ważne w przypadku ogrodów małych, z bliskim otoczeniem sąsiadów. Jest to szczególnie ważne w przypadku popularnych w Polsce małych ogródków pracowniczych.

Rośliny sadzone przy płocie koło drogi.

Druga ważna sprawa to sadzenie roślin koło drogi. Ma to duży wpływ na ograniczenie hałasu, który jest generowany przez ulicę i jeżdżące do niej pojazdy. Odgrodzenie się roślinami pomoże nam w ograniczeniu tych dźwięków.

Więc jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu?

Po pierwsze dobrymi roślinami są żywopłoty z krzewów. Rosną one bardzo szybko i po kilku latach możemy osiągnąć bardzo gęstą ścianę. 
żywopłot posadzony przy ogrodzeniu

Drugi typ roślin to iglaki. Rosną one nieco wolniej (w zależności od rodzaju), ale za to są ładniejsze od krzewów. Iglaki Tuja Szmaragd kosztują średnio 20 zł za sadzonkę wysokości 140 centymetrów. Sadzić powinniśmy je około 60 cm od siebie, aby miały miejsce do rośnięcia. 
iglaki posadzone przy ogrodzeniu

Po kilku latach będziemy mieli piękny i szczelny żywopłot. Należy również pamiętać nawozie do iglaków, oraz o przycinaniu.
Przy płocie na dużej działce można posadzić drzewa iglaste, które gałęzie mają od samego dołu. Ale w tym przypadku trzeba pamiętać o odpowiednim odsunięciu sadzonek od płotu.
Życzę powodzenia w tworzeniu własnego roślinnego płotu na waszych działkach.

piątek, 1 czerwca 2012

Gdzie postawić kompostownik w ogrodzie


kompostownik - gdzie ustawić
Kwestia umiejscowienia działkowego kompostownika jest bardzo popularnym problemem wśród wszystkich ogrodników.  W moim blogu ogrodniczym znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Kiedy sam zakładałem ogródek przydomowy, zastanawiałem się gdzie umieścić kompostownik. Pierwsza myśl była następująca: jak najdalej od domku! Błąd!

Kompostownik a sąsiedzi

Kompostownik powinien znaleźć się jak najdalej naszych sąsiadów, gdyż o nich również musimy myśleć planując swój ogród. Drugim czynnikiem jest bliskość względem miejsca, w którym mamy nasze uprawy. Im bliżej upraw będzie położony nasz kompostownik – tym lepiej. Pamiętajmy, że na jesieni, kiedy będziemy potrzebować kompostu, to mniej się napracujemy, jeśli będzie on blisko naszego ogrodu uprawnego.

Kolejną kwestią jest jak najlepsze „działanie” naszego kompostownika. Jeśli chcemy mieć dobry kompost na jesień, to powinniśmy ustawić kompostownik w miejscu, gdzie będzie sporo słońca i żeby nie był zbyt osłonięty od deszczu. Kompostownik musi mieć dużo Słońca i wilgoci, żeby dobrze pracował.

Kompostownik a wygląd naszego ogrodu

Przed wybraniem lokacji naszego kompostownika pamiętajmy również, by nie popsuł on nam wizerunku naszego ogrodu. Musimy wziąć po uwagę, że ani nie wygląda on ładnie, a nawet może ładnie nie pachnieć, dlatego lepiej schowajmy go nieco przed gośćmi w naszym pięknym ogrodzie.
kompostownik w ogrodzie

Pamiętajmy również, by już po umiejscowieniu kompostownika w jakimś miejscu, nie obsadzić go krzewami czy drzewami w taki sposób, że stracimy łatwy dostęp do naszego kompostownika. Pamiętajmy, by zapewnić sobie dobry dostęp do niego na długie lata w przód. Za 10 lat możemy chcieć podjechać pod niego taczką i z kilkoma 10 letnimi drzewami wkoło może być ciężko.
Jak widać, umiejscowienie kompostownika to ciężka sprawa. Pamiętajmy więc o naszych sąsiadach, przyszłych planach względem naszego ogrodu, wyglądzie naszego przydomowego ogrodu w przyszłości, jak również o bliskości względem upraw, przy których będzie nam kompost w przyszłości potrzebny. Mam nadzieję, że moje porady ogrodnicze sprawią, że wasze ogrody będą jeszcze piękniejsze.

Jak dbać o ogród przy domu


Każdy świeżo upieczony działkowiec ma wielkie plany dotyczące swojego przydomowego ogrodu. Każdy działkowiec chce zadbać o ogród i znajdujące się w nim rośliny, aby mogły rosnąć zdrowo. W tym konieczne jest poznanie wielu aspektów dotyczących okresów wegetacyjnych i sposób na zapewnianie roślinom odpowiedniego środowiska do życia. Dbanie o ogród przy domu nie jest prostą sprawą. Jest to zadanie żmudne, długoterminowe i wymagające permanentnych działań. 
śródziemnomorski ogród przydomowy

Otóż. Pierwszym etapem podczas planowania ogrodu działkowego przy domu jest przeanalizowanie naszej działki i opracowanie odpowiedniego planu przestrzennego. 

Należy pamiętać, że
  • nie wszystkie drzewa, krzewy i kwiaty czują się dobrze koło siebie.  
  • nie wszystkie rośliny lubią ten sam typ ziemi.
  • nie każda roślina ma różne wymagania co do nasłonecznienia.

Dzielenie powierzchni ogrodu

Kiedy spojrzycie na swój przydomowy ogród, to obmyślcie plan i podzielcie ziemie na kilka części. Na jednym kawałki będziecie mogli posadzić drzewa owocowe, na innym rośliny uprawne, a na jeszcze innym iglaki. Każdy typ roślin wymaga innego podłoża, nasłonecznienia i odmiennych nawozów. Przed posadzeniem czegokolwiek koniecznie sprawdźcie, czy jest to odpowiednie miejsce dla tej rośliny.
Do planowania ogrodu przy domu można podejść też w inny sposób. 
  

Ogrody tematyczne


Można zaplanować ogród tematycznie. Kawałek ogrodu możemy zaprojektować w stylu śródziemnomorskim, część w japońskim a część na przykład w stylu angielskim. Niektórym może się wydawać, że ogrody angielskie są proste w „utrzymaniu”. Oczywiście nie jest to prawda. Trawniki angielskie wymagają godzin pielęgnacji.
ogród angielski - trawnik 
Podczas planowania ogrodu przy domu należy pamiętać o szczególnym przemyśleniu kwestii osadzeń kwiatów i krzewów koło domu. Pamiętajcie, że w tych miejscach słońce jest bardzo specyficzne, dlatego koniecznie przed posadzeniem sprawdźcie jak w tych miejscach Słońce porusza się pod widnokręgu.
Jak widzicie planowanie ogrodu przy domu to nie jest prosta sprawa i nie należy się z tym spieszyć. Czasem warto najpierw przygotować ziemię i odpowiednie nawozy i dopiero wtedy rozpocząć sadzenie roślin.