poniedziałek, 30 lipca 2012

Sposoby (pułapki) na krety

kretowisko
Jakie są najlepsze sposoby na krety? Wielu ogrodników stara się walczyć z tymi zwierzętami, gdyż niszczą one trawniki i ogrody. Wielokrotnie kiedy spacerujemy po zadbanym trawniku spotykamy kopce, które mogą wyprowadzić z równowagi. Z mojego punktu widzenia jednak nie należy ich zabijać. Człowiek powinien żyć w zgodzie ze wszystkimi zwierzętami. Krety są pożyteczne, gdyż spulchniają ziemię i załatwiają problem szkodników w ziemi. Jeśli jednak już wyprowadzają nas z równowagi, to nie należy z nimi walczyć zabijając je, tylko montując pułapki na krety.

Pułapki na krety 

pozwalają zwalczać problem kretowisk, nie zabijając tych zwierząt. Aby założyć pułapki na krety należy znaleźć aktywny kreci korytarz. W celu znalezienia takiego tunelu, nadepnij nogą albo wbij kij w miejsca niedalekie kretowisk. Jeśli uszkodzisz aktywny korytarz, to kret naprawi go w przeciągu 24-48 godzin. Po znalezieniu aktywnego tunelu, możesz założyć pułapki na krety.

Oto dobre sposoby na krety 

kret
Wykop trochę ziemi w tunelu tak, aby zmieścił się spory słoik pionowo poniżej poziomu tunelu. Tak aby kret idąc swoim korytarzem wpadł do pułapki na krety. Następnie dokładnie zakryj wszystko – np. deską (zostaw dopływ powietrza!). Sprawdzaj pułapkę raz – dwa razy dziennie. Jeśli kret wpadnie do pułapki to okaż mu litość i wypuść go po prostu z dala od swojego ogrodu. Kiedy już nasze sposoby na krety zdadzą egzamin i nasz ogród będzie wolny od kretów, to możemy zabezpieczyć się na przyszłość i założyć bariery. Bariery to również dobre sposoby na krety. Bariery mogą być zbudowane z siatki z małymi oczkami, beton, czy deski. Materiał nie ma większego znaczenia. Bariera powinna być zagłębiona na przynajmniej pół metra w ziemi. Jest to metoda bardzo humanitarna, gdyż kretowi nic się nie stanie, dlatego bardzo ją polecam.
Żyjmy w zgodzie z naturą i bierzmy pod uwagę tylko te sposoby na krety, które nie robią kretom krzywdy.

poniedziałek, 23 lipca 2012

Oświetlenie ogrodowe solarne


Oświetlenie ogrodowe 

to bardzo ważny element wystroju ogrodu. Dzięki niemu natura nabiera jeszcze intensywniejszych barw i piękna. Aranżacja otoczenia domu to w ostatnim czasie coraz ważniejszy aspekt dla właścicieli domów jednorodzinnych czy działkowców. Jednym z bardzo ciekawych pomysłów jest oświetlenie solarne.

Oświetlenie solarne

lampy solarne oświetlające ścieżkę
to obecnie bardzo atrakcyjne źródło światła przydomowego, ogrodowego i działkowego. Jednym z najważniejszych aspektów takiego jest to, iż to oświetlenie ogrodowe jest ekologiczne i energooszczędne. Lampy solarne mają bardzo zróżnicowane wzornictwo, mogą wtapiać się w ogród i być praktycznie niewidoczne, a wieczorem dopiero mogą pokazać swoją obecność roztaczając w ogrodzie przyjemne i ciepłe światło. Lampy solarne dostępne są zarówno w wersjach wyglądających na nowoczesne jak i stylizowane na wyglądające staro. Jedną z najważniejszych zalet lamp solarnych jest to, iż ich eksploatacja jest niezwykle tania. Lampy po dniu wchłaniania promieni słonecznych, świecą nocą przez kilka godzin. Wykorzystanie energii słonecznej odbywa się przez wyposażenie w fotoogniwa, które pozwalają w ogóle nie korzystać z energii elektrycznej. Lampy solarne są inwestycją, która może się zwrócić, dzięki mniejszym rachunkom za energię elektryczną.
solarna lampa stojąca
Takie oświetlenie ogrodowe może mieć zainstalowany czujnik wychwytujący zmierzch, dzięki któremu lampy włączą się tylko kiedy jest ciemno i automatycznie wyłączą się o świcie. Jak widać, oświetlenie solarne jest zarówno modne jak i praktyczne.
Zaawansowane technologicznie oświetlenie ogrodowe coraz częściej przypada nam do gusty i coraz częściej jest wybierane w sklepach ogrodniczych. Wybieramy je, gdyż jest piękne i niezwykle praktyczne. Daje nam szansę na urozmaicenie naszych ogrodów i co więcej – na zaoszczędzenie na elektryczności. Nasze ogrody dzięki takiemu oświetleniu są jeszcze bardziej ekologiczne. Oświetlenie takie możemy wykorzystywać nie tylko w samym ogrodzie, lecz również wkoło domku, jako podświetlenie ścian domu, schodów, ścieżki, lub nawet garażu. W takim razie możemy powiedzieć, że oświetlenie ma również funkcje zabezpieczające, gdyż dzięki niemu możemy chronić nasze mienie.

poniedziałek, 16 lipca 2012

Automatyczne podlewanie ogrodowe


Automatyczne podlewanie, to wygodny sposób nawadniania ogrodu, który pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu.
Systemy tego typu oparte są najczęściej o elektronicznie sterowane zraszacze oraz linie kroplujące, czyli zakopane płytko przewody. System jest podłączony do wody – kranu lub studni z pompą. System może być podzielony na podsystemy, które mogą być ustawione w różny sposób, zależnie od wymagań roślinności. Zraszacze rotacyjne i statyczne, które „wysuwają” się z powierzchni ziemi, stosuje się do podlewania trawników, natomiast mikrozraszaczy używa się do podlewania roślin lubiących dużą wilgotność gleby, ale nie lubią podlewania „z góry”. Linie kroplujące używa się do nawadniania rabat oraz krzewów.

Podlewanie ogrodowe – zalety

Pierwsza zaleta to bezobsługowość. Systemy tego typu oszczędzają czas, ponieważ nie musimy go zużywać na podlewanie ręczne. Systemy oszczędzają również wodę. Według danych znalezionych w Internecie, oszczędność wody może wynieść nawet 60% w stosunku do podlewania ręcznego.
Kolejną zaletą jest estetyka. Dzięki ukryciu całego systemu pod ziemią, jest on niewidoczny dla oczu, ogród może być oglądany w całej swojej krasie i w oczy nie rzucają się konewki, węże ogrodowe itp.
Nawożenie ogrodu również może stać się prostsze ze względu na to, że system można połączyć z dozownikiem nawozu w płynie. Dzięki takiemu wykorzystaniu systemu, nawożenie ogrodu będzie regularne i co najważniejsze – równomierne.
Kolejnym plusem jest spokój ogrodnika. Mamy pewność, że ogród zostanie podlany w odpowiednim momencie. Dzięki wyposażeniu systemu w czujniki deszczu, możemy być pewni, że ogród nie będzie podlewany kiedy pada deszcz. Dodatkowo ogród nie zostanie podlany, kiedy gleba jest wystarczająco nawodniona. Czujnik gleby również ten element może kontrolować. Są również czujniki mrozu – dzięki nim możemy ustawić plan nawadniania tak, by system nie pracował, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza.
Koszty zależą od powierzchni ogrodu, ciśnienia wody, oraz zróżnicowania ogrodu, czyli od podziału systemu na mniejsze części.

poniedziałek, 2 lipca 2012

Proste sposoby na sprzątanie ogrodu


Sprzątanie ogrodu to obowiązek każdego ogrodnika. Każdy wie, że zaniedbanie ogrodu nawet przez krótki okres może skutkować dużym bałaganem. Ogród należy sprzątać regularnie. Jakie są proste – podstawowe sposoby na sprzątanie ogrodu?

Po pierwsze koszenie i grabienie

sprzątanie ogrodu - koszenie i grabieine
Aby solidnie odświeżyć nasz ogród musimy wziąć do rąk kosiarkę i skosić trawniki na całej działce / w całym ogrodzie. Liście, które spadły przed koszeniem na trawę również znikną. Kiedy trawa osiągnie odpowiednią wysokość, bardzo pozytywnie wpłynie to wygląd ogrodu. Pamiętajmy o podkoszeniu przy ogrodzeniu i pod drzewkami. Ogród nie jest jednak tylko trawnikiem, mamy również zakątki, gdzie trawa nie dominuje. W tych miejscach również zbierają się liście, którymi należy się zająć. W ich przypadku najlepszym narzędziem okazuje się odkurzacz ogrodowy.

Najszybszy sposób - odkurzacz ogrodowy

Odkurzacz ogrodowy to idealny sposób na sprzątanie ogrodu w szybki i wygodny sposób. Za pomocą takiego odkurzacza sprzątniesz opadłe liście, gałązki czy ściętą trawę. Odkurzacz świetnie sprawdza się przy czyszczeniu z piachu betonowych ścieżek,  werandy przy altance, a nawet garażu.
sprzątanie ogrodu odkurzaczem ogrodowym
Bardzo ważną cechą odkurzacza ogrodowego jest bezkontaktowość. Kiedy używasz grabi, często zahaczamy rosnące kwiaty, paprocie i inne rośliny, które powinniśmy zostawić nietknięte. Oczywiste jest, że odkurzacz ogrodowy nie wyczesze nam trawy. Kiedy zależy nam na wyczesaniu trawy (co należy robić), to musimy użyć grabi. Jeśli jednak chcemy w ekspresowym tempie posprzątać ogród, to odkurzacz jest niezastąpionym atrybutem.
Wsysając i rozdrabniając liście, możemy po pierwsze: zaoszczędzić miejsce w worku (objętość liści zmniejsza się znacznie), a po drugie możemy uzyskać odpadki do kompostowania. W naturze nic się nie marnuje.

Zadbanie o nawet najmniejszy kawałek ziemi wymaga wiele czasu i pracy. Jeśli chcemy mieć piękny ogród, należy dbać o ogród solidnie i regularnie. Tylko ciężką pracą możemy osiągnąć piękny ogród, który będzie cieszyć oczy.